Kto je kto v Mezzarthys  

 
 Pretože kniha je obývaná množstvom postáv pripravili sme pre vas túto pomôcku

Dievčatko

 

 

 

 

 

Dievčatko - hlavná hrdinka knihy. Jej babička ju posiela do Mezzarthys cez časovo-priestorový tunel, pod ochranu svojich sestier čarodejníc. Dievčatko je úplne obyčajné dieťa z nášho sveta. Nemá žiadne špeciálne schopnosti a preto si bude musieť v Mezzarthys dopomôcť jedine svojim dôvtipom. Ako obstojí proti bytostiam, ktoré sú obdarené čarodejnými schopnosťami a mnohokrát sú i tisíc rokov staršie ako Dievčatko sa  dozviete v knihe.

Attanai
Ešte ako úplne malé dieťa z púhej zvedavosti tajne prešla čarodejnica Attanai z Mezzarthys do nášho sveta, ktorý Mezzarthysania volajú Krajina Drakov. Po čase sa však ukázalo, že nebude schopná sa vrátiť nazad. Attanai si po mnohých stovkách rokov prežitých u nás založila rodinu, z ktorej ostala už len vnučka. Keďže sa ukáže, že Attanai je na stope Hlavná čarodejnica Hissatam, rozhodne sa zachrániť aspoň vnučku a pošle ju do Mezzarthys k svojim dvom starším sestrám Seelii a Nanet, pretože verí, že jedine oni dve ju dokážu ochrániť. Ona sama sa obetuje tak, aby Hissatam uverila, že Dievčatko i ona sú mŕtve a prestala po nich pátrať.

Balankán

Starý a strašne zvedavý záhradník.Robil hlavného záhradníka v Dome pri stŕmych útesoch,ale teraz, keďže má už dobre cez sto rokov iba vypomáha Vertirovi. Ešte stále je však schopný šplhať sa na stromy a sledovať, čo čarodejnice robia.

Bazaltras

 

 

 

 

 

 

Jeden z najbližších spolupracovníkov hlavnej čarodejnice Hissatam. Prefíkaná, podlá a nízka bytosť, napoly človek a napoly leopard.Hissatam ho zasvätila do mnohých tajomstiev, vie ešte i o tajných priechodoch do Krajiny Drakov. Je to strýko kocúra Vassilliho, ktorý je nasadený ako špión v dome u Seelie a Nanet.

Brigisen

Blízka priateľka čarodejníc Seelie a Nanet a Dereqova matka. Je to bojovnícka čarodejnica, ktorá väčšinu svojho času strávi zachraňovaním nevinných a obraňovaním utláčaných, bez toho aby jej došlo, že sa o svojho syna dobre nestará a necháva ho vyrastať len tak bez dozoru. Nikdy sa neusmieva a je s ňou spätých niekoľko temných tajomstiev, o ktorých Dereq nemá ani potuchy

Buto

 

Kráľ pirátov a vari najtlstejší človek na svete. Taký tlstý, že ani nevládze chodiť a musia ho vláčiť na nosidlách.

Dereqovi sa ho podarí nahnevať tak, že sa rozhodne jeho i Dievčatko poslať na istú smrť utopením.

 Carapito

Hlavný mág Ezherského rádu. Ovláda všetky kúzla a vládne vedomosťami celého rádu. Žiaľ Hissatam čosi porobila s jeho pamäťou a teraz je nielen zábudlivý ale i neuveriteľne popletený a roztržitý. Ostáva vo svojej funkcii len preto,že odvolať Hlavného mága je prakticky nemožné. Smejú sa však z neho i malé deti.Čoskoro sa bude musieť postaviť samotnej Hissatam - zvládne to?

Dereq

 

 

 

 

Syn bojovnej čarodejnice Brigisen. Po počiatočných nedorozumeniach sa tento nádejný adept čarodejníckych vied stane pre Dievčatko tým nalepšim priateľom. Veselý ale trochu svojhlavý chlapec, ktorý ak usúdi, že je to pre dobro veci - čiže jeho vlastné dobro, neváha ani kradnúť. Za jeho veľkým talentom na lietanie sa však skrýva tajomstvo, ktoré obráti jeho život na ruby - o tom však, až v ďalších dieloch. Pretože strávi s Dievčatkom veľa času, postupne mu začne svitať, že ono nie je len taká obyčajná slúžtička zo zabudnutého ostrova, za ktorú sa vydáva a začne si kamarátku lepšie všímať...

Dinita

Dcéra záhradníka Vertira a prvé dieťa v Mezzarthys, s ktorým sa Dievčatko dostane do kontaktu a spriatelí. Trochu jednoduchá a bojazlivá osôbka, ktorá nemá pochopenie pre dobrodružstvo. Snaží sa Dievčatko krotiť a zakazuje mu hádam ešte viac ako Seelia a Nanet.

Drangiana

Čarodejnica zo Severu, ktorá vie vyrábať špecialne metly. Jednu takú sľubi i Dereqovi. Je to príbuzná starej Sogdiany a tak ako ona i Drangiana pomôže Dievčatku v ťažkej chvíli

Feyn

Odvážny a statočný vlk vo vyslužbe - teraz uhundraný spoločník a "ochránca" Dievčatka na potulkách v blízkom okolí Domu na Strmých Útesoch. Kedysi to bol slávny postrach Karkachinkatu, no posledných dvetisíc rokov je na dôchodku a na svoje hrdinské činy už len spomína. S obľubou sa púšťa do dlhých výchovných prednášok, ktoré však nikde neuvádzame, lebo ich ani nik nepočúva. Keď bola Seelia a Nanet malé staral sa i o ne, dnes však ledva vláči okolo krku čarovnú striebornú píšťalku, aby si Dievčatko mohlo v prípade potreby privolať pomoc.

Filitoni Luni

Slávny mág z Wuchengu. Carapito ho povolá do Ezhera na pomoc Dievčatku. Luni príde najrýchlešie ako môže, no riešenie, ktoré ponúka je však len o máločo lepšie ako smrť.

Filorés

Otec čarodejnice Frérés. Frérés sa za neho hambí,lebo podľa nej sa správa ako potreštený mladík a vôbec sa "nenechal" dôstojne zostárnuť ako ostatní čarodejníci. A hoci je príbuzný najmúdrejšieho mága Wuchengu Rama Tagusa, tvári sa,že ho súboje a cestovanie po Mezzarthys bavia viac, ako čokoľvek iné.

Fontenbluk

Blízky priateľ Robyho-Kačku a rival Dereqa v kolégiu v Ezhere. No nedostižný v chválenkárstve... Dievčatku nie a nie sa "pošťastiť", aby ho konečne stretlo. Kým sa tak stane, zostane pre Dievčatko tým najväčším chválenkarom na svete Dereq.

Frérés

Prchká čarodejnica s nabrúseným jazykom a prenikavým pohľadom. Manželka pána Štvrťka - obyčajného človeka a matka Robyho - Kačku a dvoch "anielikov". Pretože prinútila pána Štvrťkra, aby sa s ňou oženil, on z pomsty vychováva ich deti tak, aby sa z nich nestali čarodejníci. Výsledkom toho je, ich potomkovia sú najrozmaznanejší a najneposlušnejší chlapci,akých kedy Dievčatko videlo.

Groohlx

Príbuzný strigy Latvínie. Muž obrovského vzrastu a nie veľmi jemných mravov. Pustí sa do prenasledovania Dievčatka a Dereqa a dokáže ich stopu sledovať cez celú divočinu. Nezastaví ho ani démon v zakliatom lese, ba ani porážka, ktorú utŕži od rytiera. To, čo chce od detí získať, mu stojí za akúkoľvek námahu...

Hissatam

 

 

 

 

Hlavná čarodejnica - jeden z najzákernejších a najnebezpečnejších tvorov v Mezzarthys. Nik netuší odkiaľ nabrala takú veľkú nadprirodzenú moc, pretože sa narodila ako obyčajný človek a ani nepochádzala z čarodejníckej rodiny. Na ceste za ešte väčšou mocou sa vzdala i titulu kráľovnej Severného kráľovstva. Nezastaví sa pred ničím, aby ziskala absolútnu vládu nielen v Mezzarthys, ale plánuje sa zmocniť i Krajiny Drakov

Krásny Kráľ

Jeho meno je len prezývka a už skoro každý z jeho poddaných v Severnom Kráľovstve zabudol, ako sa kedysi volal. I on sám na to nerád spomína, pretože kedysi slúžil silám zla, ba dokonca sa oženil s Hissatam. Pravdaže vtedy bola ešte len obyčajnou ženou a volala sa Amriston. Teraz je už roky zaľúbený do Nanet, no neopováži sa prejaviť svoje city i kvôli svojim poddaným. Tí by veľmi neradi ešte raz videli na tróne sedieť čarodejnicu.

Laura Laura

Najbližšia priateľka Dievčatka. Býva v mestečku neďaleko babkinho domu. Dievčatko jej zverí do opatery svojho psíka Nanuka predtým, ako je nedobrovoľne nútené odísť do Mezzarthys. Neskôr sa znovu stretnú za trochu smutných okolností a Laura bude jednou z príčin, prečo sa Dievčatko bude ponáhľať nazad do Krajiny Drakov.


 


 

Lassois

Dramatik a básnik, predtým jeden z najlepších hudobníkov v Mezzarthys, ktorý však neslávne skončil v putovnej hereckej spoločnosti pána Spiringera. Rozpoltená bytosť, čo má hádam viac záporných vlastností ako kladných. Pomôže Dievčatku v núdzi, ale bude sa zaujímať viac než bude slušné o to, kto je a odkliaľ je. Čoskoro sa však mnohí začnú zaujímať i o neho, pretože píše hru o Zamykačovi Času, ktorá nepríjemne zabŕdne do dejín Mezzarthys...


Latvínia

Zlá striga uväznená na hrade Legelyn. Dereq ju okradne, no ani sám netuší, čo to vlastne dostal do rúk a netuši ani to, že Latvínia ho videla. Poklad, ktorý bol určený pre Hissatam sa tak dostal do nesprávnych rúk a spôsobí ešte mnoho nepríjemností nielen Dereqovi a Dievčatku, ale privedie do nebezpečenstva i celú krajinu Mezzarthys.

Lesanky

Lesanky - dlhším pátraním sme zistili,že toto je len trochu honosnejšie označenie pre obyčajné jezinky. Ich posledné zbytky sa v Krajine Drakov nachádzajú v oblasti Čiech. Hlavne v Jesenníkoch a na Šumave.Lesanky v Mezzarthys sú s nimi úplne totožné až na to,že svoju schopnosť splývať s okolitým prostredím priviedli k majstrovstvu.

 Merlin

Záhadná osoba uväznená v modrom kryštáli, ktorá sa Dievčatku predstaví ako "Merlin" a vyprosí si od nej sľub, aby nikomu neprezradila, že sa s ním rozpráva. Stane sa jej tajným priateľom a radcom, až kým... Nuž nemôžeme mu nič zazlievať, Dievčatko je jeho jediná šanca, ako sa vyslobodiť...

Morklet

Prastarý démon, ktorého nedokázali Seelia a Nanet dlho poraziť a ktorý už temer vyľudnil celé dediny v okolí Verzsaty. Keď Dievčatko náhodou príde na to, ako pomôcť ľuďom, ktorých Morklet ohrozuje, pomsta ho neminie. Démon zaútočí i na našu hlavnú hrdinku...

Nanet

 

 

 

 

Najstaršia sestra Seelie a Attanai. Krásna a prísna čarodejnica, pred ktorou má Dievčatko veľký rešpekt. Je to jedna z mála čarodejníc z Mezzarthys, ktoré by sa mohli postaviť zoči-voči i samotnej Hissatam. Je povahovo celkom iná ako Seelia,s ktorou ju spája hlavne ich koníček - varenie.

Nanuk
Malý biely psík, ktorého Dievčatko dostalo od mamky na ich posledné spoločné Vianoce. Pretože muselo odísť do Mezzarthys nechalo ho u svojej kamarátky Laury.

Otto
Strýko Dievčatka a Attanain synovec. Je archeológom a zmizne za tajomných okolností v juhoamerickej džungli ešte predtým, ako Dievčatko zistí, že jej babka je čarodejnica. Dievčatko starej mame sľúbi, že len čo sa vráti nazad do Krajiny Drakov, pôjde Otta vyhľadať. Neskôr bude Otto veľmi nápomocný pri výskume minulosti Mezzarthys a vyrieši nejednu záhadu.

Penethaka

Neter Krásneho Kráľa a možno budúca kráľovná Severného kráľovstva. Jej matka priviedla Hissatam kedysi na kráľovský dvor ešte pod menom Amriston.Samotná Penethaka Hissatam obdivuje a tajne sa ňou stretáva. Chce jej vedomosti využiť pre svoje plány, ale neuvedomuje si, čoho všetkého je Hissatam a bytosti okolo nej schopné. Zapletie sa tak do intríg, z ktorých nebude úniku... Dievčatku sa krásna Penethaka páči a chcelo by vyzerať ako ona, no i Penethaka sa o Dievčatko zaujíma a pokúša sa vypátrať, prečo obyčajné ľudské dieťa žije v domácnosti jedných z najmocnejších čarodejníc v Mezzarthys.

Purliti
Malé stvorenia podobné kalerábom na tenučkých nožičkách. Vyskytujú sa v bielo-zelenkavej, fialovej a oranžovej farbe. Niektorí jedinci dorastajú do výšky až 17 cm - rátane bez nožičiek. Ale zväčša ich výška nepresahuje 9 cm aj s nožičkami. Živia sa rastlinnou potravou a preto radi pomáhajú v záhradách. Dalo by sa povedať,že so záhradníkmi žijú priam v symbióze,pretože oni sami nie sú schopní ovládať veľké záhradné náradie.Navyše sa boja liezť na stromy a tak sa bez pomoci nemôžu dostať k svojim najobľubenejším pochúťkam. Naopak purliti pomáhajú záhradníkom s koreňovou zeleninou a odhaľovaní zhnitých korienkov,pretože sú majstri v hrabaní.

Ram Tagus
Slávny mág z Wuchengu a jeden z najstarších mágov v Mezzarthys. Je spolu s Filitonim Lunim hlavou všetkých Wuchengských mágov. Ak by Hissatam zvíťazila, bol by pre Dievčatko jedinou nádejou na záchranu.

Roby - Kačka

Syn čarodejnice Frérés. Trochu ťarbavý a smiešne vyzerajúci chlapec. Slepo obdivuje chválenkára Fontenbluka a s Dereqom sú si každú chvíľu vo vlasoch. Nevie udržať jazyk za zubami a to nielen jemu, ale i ďalším prinesie mnoho problémov.

Rytier Francois

Dievčatko nie je jedinou osobou, ktorá kedy prešla z Krajiny Drakov do Mezzarthys.Francois je rytier z križiackych vojen, ktorý sa do Mezzarthys dostal zásluhou svojho hovoriaceho koňa. Rytiera však stihla strašná kliadba, kvôli tomu,že sa postavil proti Hissatam... Dievčatko ho stretne za podivných okolností a spočiatku mu nebude dôverovať

Saddi
Veselá čarodejnica, šťastná majiteľka veľkej farmy na slony a mamuty. Dievčatko sa nevie dočkať, kedy ju pôjdu i s Dereqom navštíviť, aby na vlastné oči uvideli malé trpazlíčie slony ba i chlpaté mamuty.

Sagartia

Sagartia Sorghum Cappeletti - spoločníčka čarodejníc Seelie a Nanet. Býva v malom pristavnom meste Nortnak, no nudí sa tam a tak často navštevuje Dom Pri Strmých útesoch. Celý život tajne túži potom, aby sa i ona stala čarodejnicou.

Seelia

 

 

 

 

Seelia je prostredná sestra Nanet a Attanai. Krásna a mlado vyzerajúca čarodejnica, napriek tomu, že ma už skoro tisíc rokov. Je to jedna z najmocnejších čarodejníc v krajine Mezzarthys, avšak zároveň milá a príjemná osôbka. Dievčatko si s ňou rozumie lepšie ako s prísnou Nanet. Seelia nikdy neprestala smútiť za svojou malou sestričkou Attanai a preto raz podnikla niečo, o čom nik netuší, ani jej sestra Nanet...

Shaheinab
Mladučká čarodejnica, ktorá bude pomáhať prehľadávať chrám Jambzrana a bude sa musieť poriadne obracať v boji proti obrom a Hissatam.

Slečna Gréta
Učiteľka literatúry a nočná mora nielen pre Dievčatko,ale i pre ostatné deti v škole v mestečku. Slečna Gréta má bohatú rodinnú históriu, v ktorej už celé storočia figurujú kati a inkvizítori.

Sogdiana
Príbuzná čarodejnice Drangiany, na ktorú natrafia deti pri svojom putovaní domov. Pomôže im dostať sa cez les, kde vystrája démon a len vďaka jej radám a čarodejnej metle Dievčatko i Dereq uniknú zo smrteľného nebezpečenstva.

Štvrťkro
Manžel čarodejnice Frérés a otec Robyho - Kačku. Je to obyčajný človek a nie čarodejník. Bol kedysi najkrajším mládencom v kraji a čarodejnica Frérés si ho jednoducho vybrala a prinútila ho, aby si ju vzal. Pán Švrťkro dúfa, že sa z ich synov nestanú čarodejníci, lebo sa obáva, že by potom mali ťažký a nebezpečný život.

Vassillii

 

 

 

Hovoriaci kocúr a najsamoľúbejšie stvorenie na svete. Je synovcom Bazaltrasa, ktorý je verným služobníkom hlavnej čarodejnice Hissatam. Kým Bazaltras je poločlovek -pololeopard , Vassillii je už len obyčajný kocúr, pretože všetky zmiešané bytosti postupne degradujú. A veru veľa múdrosti sa už Vassilliimu neušlo. Napriek tomu však má zásluhou Bazaltrasa dopre platené teplé miestečko - robí špióna v Dome Pri Strmých útesoch u Nanet a Seelie.

M TOTOK SI TU NIKTO NEVŠÍMAJTE!!!!! TOTOK JE VELYKÉ KLAMSTFO!!!!

POĎŤE NA  PRAVDYVU STRANKU VASSSILLIII - MOJU STRANKU-!!!! UZ Je CHOTOVA!!!!!

jA VAM UKAŽEM CARODEJNYCE!!!!!!!

/AJ oprazok mi skaredi dali !!! som nietaky tlsti/

Dopre,dopre - tu sa chodte pozriet na moju stranku na webstranku

http://www.kocurvassiillii.mezzarthys.com/

Vertiro

Seeliin a Nanetin záhradník, otec Dinity - priateľky Dievčatka. Príjemný a dobrosrdečný muž so zdravým sedliackym umom. Múdrejší a rozhľadenejší akoby sa od obyčajného záhradníka čakalo. Niekedy sa až príliš zaujíma o to, čo čarodejnice porábajú...

Vitkareni

Krídlaté stvorenia - poloľudia - polovtáci. Na Hissatamin príkaz tajne strážia prístup do chrámu duchov Jambzrany.

Vodník

 

 

 

 

Najbližší sused Seelie a Nanet. Ak by nebol zelenkavý a tak pestro sa neobliekal, vyzeral by skôr ako sedliak. Nenapraviteľný romantik, ktorý stále vyčkáva na tú pravú a je tajne zaľúbený do Nanet. Vďaka tomu majú čarodejnice postarané o pravidelnú dodávku čerstvých rýb.

Wigonan

Nebezpečný čarodej. Kedysi bol slušným mágom, teraz však pomáha Hissatam.Je jedným z mála na koho sa môže Hlavná čarodejnica absolútne spoľahnúť.Preto ho aj poveruje tými najdelikátnejšími úlohami.

 

Mezzarthys
Vitajte
Mapa Mezzarthys
Tajná členská stránka
Diskusné Fórum
Spriatelené stránky Mezzarthys
Kniha Mezzarthys
Čo sa do 1. dielu nezmestilo
Tajomstvo Legelynu
Kniha Chrám duchov
Čo sa do 3.dielu nezmestilo
Fotografie z  besied
Kto je kto v Mezzarthys
Odpovedáme na otázky
Kocúr Vassiillii
O Autoroch
Recenzie naších kníh
Architektúra - naše projekty
Novinky
Sargent Sapphire
Internetové linky
Austrália a Sydney
Austrálske zvieratá
Výlet do Sydney
Pre studentov angličtiny
Ulrich Molitor a hon na čarodejnice
Hra Harry Potter
Iné fantasy
Povedzte o nás
Napíšte nám
Hry zadarmo
Škola kúziel Mezzarthys
Časopis druhý svet
Časopis na rozhraní osudu
Vassiillii najmúdrejší
Časopis Mezzarthys
Mapa stránky

|Mezzarthys| |Vitajte| |Mapa Mezzarthys| |Tajná členská stránka| |Diskusné Fórum| |Spriatelené stránky Mezzarthys| |Kniha Mezzarthys| |Čo sa do 1. dielu nezmestilo| |Tajomstvo Legelynu| |Kniha Chrám duchov| |Čo sa do 3.dielu nezmestilo| |Fotografie z besied| |Kto je kto v Mezzarthys| |Odpovedáme na otázky| |Kocúr Vassiillii| |O Autoroch| |Recenzie naších kníh| |Architektúra - naše projekty| |Novinky| |Sargent Sapphire| |Internetové linky| |Austrália a Sydney| |Austrálske zvieratá| |Výlet do Sydney| |Pre studentov angličtiny| |Ulrich Molitor a hon na čarodejnice| |Hra Harry Potter| |Iné fantasy| |Povedzte o nás| |Napíšte nám| |Hry zadarmo| |Škola kúziel Mezzarthys| |Časopis druhý svet| |Časopis na rozhraní osudu| |Vassiillii najmúdrejší| |Časopis Mezzarthys| |Mapa stránky|